Etkinlik Takvimi

Ezine Peynir Festivali


Temmuz

Her yıl Temmuz ayında Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üç gün süren festival ziyaretçilerini bekliyor. 

Çanakkale’nin en meşhur ve sevilen peynirlerinden Ezine peynirinin festivali… Tarihlerinde gerçekleşiyor. Birçok standın tanıtıma açıldığı, mehteran takımı gösterileri, ünlü sanatçıların konserleri, paneller, tarihi-turistik geziler ve halk oyunlarının yapıldığı Ezine Peynir festivaline katılanların tadı damağında kalıyor. 

Bozcaada Kültür Sanat Ve Bağbozumu Festivali

Eylül

Geleneksel kültür  sanat ve bağbozumu festivali renkli görüntülere  ev  sahipliği yapıyor.

Her yaz sonu üzüm hasadının kutlandığı temsili bağ bozumu festivali kapsamında yarışmalar, konserler ve sergiler ile Bozcaada halkına ve misafirlerine keyifli anlar yaşatıyor. Yoğun katılın gerçekleştiği festivalde toplanan üzümler Cumhuriyet Meydanına taşıyor. En iyi üzüm yetiştiricilerinin belirlenerek ödüllendirildiği festival kapsamında her sene değişik etkinliklere de yer veriliyor. 

Geleneksel Çan Yağlı Pehlivan Güreşleri

Mayıs

Çanakkale’nin Çan ilçesinde her yıl düzenlenen yağlı güreş müsabakaları bu yılda güreş severleri buluşturuyor.

18 Mart Şehitleri Anma Günü

Çanakkale’de her 18 Mart haftası, Çanakkale Deniz Zaferi olarak, değişik etkinliklerle kutlanmaktadır. Etkinliklere, Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı, şehitlikler gibi mekanlar evsahipliği yapmaktadır. Resmi törenlerin yanında, gemilerin resmi geçidi ve gösteri uçaklarının uçuşları, Türkiye’nin her bölgesinden gelen binlerce ziyaretçinin ilgiyle izlediği görsel şölenlere dönüşmektedir

Geleneksel ata sporumuz güreş her yıl Çan ilçesinin Hacılar köyü yakınlarında bulunan spor sahasında yapılıyor. Yaklaşık 450 pehlivanın mücadele ettiği güreşler kıran kırana geçiyor.  Bu yılda önce minik güreşçiler ile başlayacak olan etkinlik davul-zurna eşliğinde sürecek.  Çan Belediyesi ve Çan ilçesi halkı medeniyet ve kültür mirası ecdadımızdan devraldığımız bu ata sporunu her sene yapılan müsabakalar ile yaşatmayı hedefliyor. 

Şafak Ayini


24-25 Nisan günü Çanakkale’de Anzak Günü’dür. Çanakkale Savaşları’nda Türklere karşı savaşan Anzakların torunları günümüzde oluşan barış ortamında 25 Nisan gününün sabahında Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda yapılan Şafak Ayini için, Çanakkale’ye gelerek geceyi Anzak koyunda geçirmekte ve sabah şafak vakti kayıpları için ayin düzenlemektedirler.

Troia Festivali

Çanakkale halkının her yıl coşkuyla kutlayarak destek verdiği Troia Festivali, ilk kez 1963 yılında, kentin duyarlı insanlarının girişimleriyle başlatılmıştır. Festivalin adı, 1992 yılında “Uluslararası Troia Festivali” olarak değiştirilmiştir. Uluslararası olan festival, müzik, tiyatro, söyleşi, sergi gibi etkinlikleri kapsayan zengin bir programla her yıl 10 Ağustos’ta başlayarak bir hafta sürmektedir. Başta Halk Bahçesi olmak üzere, tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Festival kapsamında, 2002 yılından bu yana “Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü” verilmektedir.


Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali

Temmuz

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen, Sardalya Kültür ve Sanat Festivali bu yılda yine dopdolu.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde geleneksel olarak gerçekleştirilen “Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yılki tarihi belli oldu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda festival kapsamında çeşitli kültürel etkinlikler ve eğlenceler düzenlenecek etkinlik kapsamında vatandaşlara dev mangallarda pişirilecek yaklaşık 3 tona yakın sardalya balığı ücretsiz olarak dağıtılacak.


Bu kategoride ürün bulunamadı.